بررسی شباهت ها و تفاوت های عملکرد کلمپ متر و مولتی متر

عملکرد کلمپ متر و مولتی متر

با پیشرفت و ارتقا علم و تکنولوژی، تجهیزات ابزاردقیق و وسایل اندازه گیری نیز بسیار پیشرفت کرده اند و همانطور که از اسامی آنها می شود نتیجه گرفت آنها قادر به اندازه گیری چند پارامتر هستند، به طور مثال مولتی متر دیجیتال توانایی اندازه گیری چند پارامتر را دارد ولی در اصل وسیله ای برای اندازه گیری ولتاژ محسوب می شود که اندازه گیری های دیگر را نیز انجام می دهد و به همین ترتیب کلمپ متر که وسیله ای چند منظوره است ولی در اصل برای اندازه گیری جریان طراحی شده است که قابلیت دیگری چون اندازه گیری ولتاژ را نیز انجام می دهد.

 مولتی متر و کلمپ متر ابزارهای کاملاً متفاوتی از نظر طراحی و کاربرد هستند و هرکدام مزایای خاص خود را دارند ولی در کل کارایی های همدیگر را تا حدودی پوشش می دهند. به طور کلی مولتی مترهای دیجیتال امکان اندازه گیری پارامترهای الکترونیکی و الکتریکی را می دهند و دارای وضوح و دقت بالایی می باشند، در کل ولتاژ ، جریان و مقاومت را اندازه گیری می کنند. البته با وجود یکسری لوازم جانبی مولتی متر دیجیتال می تواند در رنج های بالاتری جریان را اندازه گیری کند مثلا پراب های آزمایشی هستند که اندازه گیری جریان توسط آنها می تواند صورت بگیرد و بدون وجود کلمپ این کار را انجام می دهد؛ البته کلمپ، بدون قطع شدن مدار جریان را اندازه گیری می کند.

در یکسری از کلمپ مترها از پراب های منعطفی استفاده می کنند که شرکت فلوک به منظور اندازه گیری جریان هادی های بزرگ و کلاف های سیم به بازار ارائه داده است و این پراب های منعطف را iFlex گویند. این پراب ها به برخی از ابزارها مثل، کلمپ متر دیجیتال Fluke 381 و Fluke 376 FC وصل می شود و به راحتی جریان عبوری از کابل های قطور را بدون قطع مدار اندازه می گیرند.

موارد استفاده

سیگنال سرعت و جریان موتور را به طور همزمان اندازه گیری می کند و می توانید سیستم را برای جریان مورد نیاز تنظیم کنید. به طور همزمان ولتاژها و جریان های الکتریکی در درایو موتور را برای تشخیص نوسانات سرعت خط اندازه گیری کنید. نظارت بر ولتاژ و جریان تغذیه کننده به طور همزمان برای تشخیص بارهای مزاحم را داشته باشید.

اندازه گیری و تست همزمان ولتاژ و جریان، بخشی از تشخیص و رفع نقصان ها می باشد. اما نمی توانید اندازه گیری های ولتاژ و جریان را همزمان با یک ابزار انجام دهید و تنها در صورتی این امکان بوجود می آید که تجهیزاتی و یا ابزاری که انتخاب می کنید برای کار با کیفیت بالا و چند منظوره باشد. برای تشخیص و اندازه گیری با دقت بالا غالبا به دو ابزار برای اندازه گیری جریان الکتریکی و اندازه گیری ولتاژ نیاز است.

در صنعت، کلمپ متر ابزاری کامل برای تشخیص و کالیبراسیون می باشد اما، عموما افراد متخصص در صنعت از کلمپ متر و مولتی متر دیجیتال به صورت جداگانه برای عیب یابی استفاده می کنند. انتخاب یک مولتی متر و کلمپ متر مناسب بسیار به ما در جهت اندازه گیری دقیق کمک می کند. نمونه هایی از انتخاب یک ابزار مناسب در ذیل بیان می شود.

در صورت اندازه گیری ولتاژ و پیوستگی، مولتی متری معمولی همچون مولتی متر دیجیتال Fluke 87V را پیشنهاد می دهیم. اگر به وضوح بالا و ویژگی های پیشرفته ای برای اندازه گیری جریان نیاز دارید، کلمپ آمپرمتر دیجیتال Fluke 325 نمونه ای ایده آل می باشد و برای اندازه گیری های اساسی جریان مانند: اطمینان از اینکه جریان های سه فاز تغذیه کننده شما جریان یکسانی را می کشند، کلمپ مولتی متر دیجیتال Fluke 355 را پیشنهاد می کنیم. کلمپ متر با پردازش سیگنال پیشرفته توانایی اندازه گیری دقیق جریان ناگهانی موتور و همچنین اندازه گیری خروجی یک درایو فرکانس متغیر را دارد و برای این کارای کلمپ آمپرمتر دیجیتال Fluke 902 FC پیشنهاد می کنیم.

مولتی مترهای دیجیتال یا کلمپ مترهای با نمایشگر قابل جدا شدن

این ابزارها برای مکانهایی طراحی شده است که نمی توان برای اندازه گیری و تست در مکان حاضر بود و خوانش اندازه ها از راه دور باید صورت گیرد، برخی از ابزارها این قابلیت را دارند. (مولتی متر Fluke 233)

حتی مولتی مترهایی به بازار ارائه شده است که قابلیت دوربین های ترموگرافی را نیز دارد. مثل مولتی متر DM284 که توسط شرکت Flir و مولتی متر دیجیتال Fluke 279 FC که توسط شرکت Fluke طراحی شده است و هر دو کاربری را به طور دقیق دارند.