آنچه درباره مولتی متر باید بدانیم

مولتی متر

مولتی مترها ابزاری برای اندازه گیری پارامترهای الکتریکی هستند و به دو دسته اصلی تقسیم می شوند: مولتی مترهای آنالوگ و مولتی مترهای دیجیتال

مولتی مترهای دیجیتال به دلیل دقت بالا در اندازه گیری، حساسیت نسبت به تغییرات بسیار ناچیز در ولتاژهای ورودی و داشتن نمایشگرهای شفاف و خوانش آسان، از مولتی مترهای آنالوگ بهتر هستند.

مزایای استفاده از مولتی متر آنالوگ:

آنها نه تنها ارزان تر هستند، بلکه از سیستم مقیاس متمایزی استفاده می کنند و در دید مکانیک ها و تکنسین های برقی، خاص تر جلوه می کنند. افرادی که تا به امروز از نوع آنالوگ استفاده کرده اند، کمبود تنظیمات دستی و تغییر مدهای دیجیتال، بالاخص در انواع پیشرفته آن برایشان سخت است.

مولتی متر دیجیتال چیست؟

مولتی متر دیجیتال ابزاری برای اندازه گیری پارامترهای الکتریکی است. به طور کلی ولتاژ (ولت) ، جریان (آمپر) و مقاومت (اهم) را اندازه گیری می کند؛ ابزاری استاندارد که تکنسین های صنایع برق و الکترونیک برای تشخیص از آن استفاده می کنند. مولتی متر دیجیتال از مدتها پیش به دلیل دقت زیاد در اندازه گیری، قابلیت اطمینان و افزایش مقاومت، جایگزین مدل های آنالوگ عقربه ای شد. شرکت فلوک اولین مولتی متر دیجیتال خود را در سال 1977 معرفی کرد. محصولات فلوک به دلیل کیفیت و دقت در اندازه گیری و تکنولوژی روز در زمینه ابزاردقیق از برتری ویژه ای برخوردار است.

مولتی متر دیجیتال قابلیت آزمایش مترهای تک منظوره را در یک ابزار دارد؛ یعنی، ولت متر (برای اندازه گیری ولتاژ)، آمپرمتر(برای اندازه گیری جریان) و اهم سنج (برای اندازه گیری مقاومت) را در یک ابزار داریم. اغلب مولتی مترها چندین ویژگی تخصصی دیگر یا گزینه های پیشرفته را شامل می شوند. بنابراین، تکنسین هایی که نیازهای خاصی دارند، می توانند مدلی را برای رفع نیازهای خود جستجو کنند.

مولتی متر دیجیتال به طور معمول شامل چهار قسمت است:

  • صفحه نمایش: جایی که می توان خوانش اندازه گیری را مشاهده کرد.
  • دکمه ها: برای انتخاب عملکردهای مختلف که با توجه به مدل متفاوت هستند.
  • سوئیچ چرخشی : برای انتخاب مقادیر اندازه گیری اولیه (ولت ، آمپر ، اهم).
  • جک های ورودی: جایی که سیم رابط تست (تست لید) متصل می شود.

سیم رابط تست، قابل انعطاف و دارای عایق های (قرمز برای مثبت، سیاه برای منفی) هست که به مولتی متر دیجیتال وصل می شود. آنها به عنوان هادی بین موارد تحت آزمایش و مولتی متر اتصال برقرار می کنند.

از سوئیچ چرخشی برای تنظیم وضوح (رزولوشن) مولتی متر دیجیتال استفاده می شود. تکنسین با دانش روش تنظیم رزولوشن مولتی متر می تواند تغییر کوچکی در سیگنال اندازه گیری شده مشاهده کند. برای اینکه بتواند اندازه های کوچک را بخواند باید تنظیمات را در حالت مقیاس کوچک ببرد.

مثال: اگر یک مولتی متر رزولوشن 1 میلی ولت را در دامنه 4 ولت ارائه دهد، می توان هنگام خواندن 1 ولت ، تغییر 1 میلی ولت (1/1000 ولت) را مشاهده کرد.

مولتی مترهای دیجیتال معمولاً بر اساس تعداد شمارش (حداکثر 20،000) نمایش داده می شوند.

دو مدل مولتی متر دیجیتال پرتابل (دستی)

مولتی متر دیجیتال عمدتا برای کالیبراسیون استفاده می شود و می توان از آن برای کالیبراسیون ولتاژ، جریان و سایر واحدهای الکتریکی استفاده کرد.

مولتی متر دیجیتال گیره ای یا همان کلمپ متر، برای اندازه گیری جریان الکتریکی از ابزار داخلی استفاده می کند. این نوع متفاوت تر از مولتی متر دیجیتال است؛ چرا که برای اندازه گیری جریان بدون قطع مدار، از گیره استفاده می کند و معمولاً فقط برای کاربری حرفه ای توصیه می شود.

طرز کار کلی کلمپ متر

از کلمپ مولتی متر دیجیتال برای اندازه گیری جریان های اصلی برق بدون قطع مدار در باتری، دستگاه یا تجهیزات HVAC استفاده می شود.
کلمپ متر یک مولتی متری عالی است که برای طیف گسترده ای از موارد استفاده می شود:

  • برای اندازه گیری دقیق آمپر سیستم ها به وسیله الکتریکی متصل می شود
  • پراب های کلمپ مولتی متر دیجیتال، به یک وسیله الکتریکی متصل می شوند و میزان ولتاژ موجود در دستگاه را اندازه گیری می کنند.

بعد از اندازه گیری هر دو، با توجه به پارامترهایی که انتخاب می کنید، می توانید آنها را تنظیم یا کالیبره کنید

انواع مولتی متر از نظر ظاهری

مولتی مترها به صورت پرتابل ( قابل حمل) یا رومیزی نیز موجود می باشند.

مولتی متر رومیزی دیجیتال دقت و تطبیق پذیری لازم برای اندازه گیری ها، کاربری روی میزی و یا داخل سیستمی دارد و دقت اندازه گیری این سیستم ها بیشتر از نوع پرتابل است. مولتی مترهای دیجیتال رومیزی ارزش بسیاری دارند و راه حلی ایده آل برای بسیاری از اندازه گیری ها هستند.

مولتی متر دیجیتال در موارد زیر کاربرد دارد:

  • آزمایش دستگاهها و تجهیزات الکترونیکی
  • تست وسایل و بارهای خانگی 
  • آزمایش مدارهای صنعتی ، معمولاً در اندازه کوچک و متوسط
  • تست های سنگین : مانند خطوط برق، کابل های مسکونی و اجزای اصلی الکتریکی برای مناطق تجاری

دیدن لیست عظیمی از مولتی مترها ممکن است در ابتدا وحشتناک به نظر برسد؛ اما، در زمان انجام کارها می توانید یاد بگیرید، وسیله ای را پیدا کنید که مطلوب شما است.