هند پمپ فشار چیست

Hand Pump Fluke 700HTP 2

به طور کلی هند پمپ وسیله ی مکانیکی است که توسط نیروی وارد شده ی دست، هوا یا مایع را جا به جا می کند. فشار مقدار نیرویی است که عمود بر سطح مقطع وارد می شود. هند پمپ فشار و یا پمپ فشار دستی، جهت ایجاد و تنظیم فشار در صنعت به کار می رود. هند پمپ ها به صورت هیدرولیک (روغنی) و پنوماتیک (بادی) و هیدرولیک – پنوماتیک، یک طرفه و یا دوطرفه توسط بهترین شرکت های تامین ابزاردقیق مثل Fluke و Eurotron تولید می شوند.

پمپ های دستی، فشاری ایجاد می کنند که این فشار توسط کالیبراتورهای گیج فشار، مثل: کالیبراتور گیج فشار Fluke 700G و p100 (یوروترون) یا ماژول های فشار مثل Fluke 750، خوانده می شود. پمپ های دستی مختلف با رنج های مختلف طراحی شده اند و فشار با واحد های مختلفی در صنعت شناخته می شود، مثل: bar – psi – pa – N/m2 -… . پمپ های فشار جهت کالیبراسیون انواع گیج های فشار ، ترانس دیوسرهای فشار ، ترانسمیترهای فشار و انواع سوئیچ های فشار بکار می روند.

هند پمپ های هیدرولیک و پنوماتیک، و یا به عبارتی، هند پمپ کالیبراسیون، جهت تنظیم کردن تجهیزات اندازه گیری فشار به کار می روند. هند پمپ کالیبراسیون، با هدف تست عملکرد صحیح تجهیزات اندازه گیری فشار ایجاد گردیده است. این تجهیزات اندازه گیری، شامل: دستگاه گیج فشار و ترانسمیتر فشار می باشد و در واقع هند پمپ ها برای کالیبره کردن تجهیزات اندازه گیری فشار مورد استفاده قرار می گیرند و فشار مورد نیاز را ایجاد می کنند. کالیبراتورهای پمپ دستی (Hand Pump Calibrator) ، به کمک پمپ دستی مجهز به اهرم و مخزن حاوی باد یا روغن، این امکان را می دهند که عملکرد ترانسمیتر و دیگر تجهیزات را تست کنند.

پمپ های دستی از جمله لوازم جانبی مکمل هستند که قابلیت استفاده از محصولات اندازه گیری فشار را افزایش می دهند. پمپ ها قادر به تولید فشار کم ، فشار متوسط ​​و فشار بالا هستند. این پمپ ها می توانند همراه بااستاندارد ثانویه، برای تامین فشارهای دقیق کالیبراسیون از خلا تا X بار استفاده شوند. پمپ های فشار کم و متوسط، اکثرا از نوع پنوماتیک یا همان بادی می باشند. پمپ های فشار بالا، از نوع هیدرولیک یا روغنی هستند و در نهایت همه ی پمپ ها دارای ویژگی تنظیم دقیق فشار می باشند.

در میان شرکت های بزرگ تولید کننده هند پمپ ، شرکت فلوک (Fluke) یکی از بهترین و محبوب ترین تولید کنندگان هند پمپ کالیبراسیون در دنیا محسوب می شود. پمپ های دستی فلوک علاوه بر کیفیت عالی، دارای دقت بالایی هستند. این ویژگی هند پمپ های Fluke ، آن ها را به محبوب ترین هند پمپ های دستی در صنعت تبدیل کرده است. هند پمپ هیدرولیک Fluke 700HTP-2 و هند پمپ پنوماتیکی Fluke 700PTP-1 و Fluke 700LTP-1  ، از نمونه های خوب هند پمپ های شرکت فلوک هستند که فلوک این محصولات را به صورت کیت هایی با لوازم جانبی( مثل : Fluke 700HTPK2 و Fluke 700PTPK2) شامل پمپ دستی، شیلنگ و آداپتور با کیفیت و کیف محافظ نیز ارائه می دهد.

در میان شرکت های بزرگ تولید کننده هند پمپ ، شرکت فلوک (Fluke) یکی از بهترین و محبوب ترین تولید کنندگان هند پمپ کالیبراسیون در دنیا محسوب می شود. پمپ های دستی فلوک علاوه بر کیفیت عالی، دارای دقت بالایی هستند. این ویژگی هند پمپ های Fluke ، آن ها را به محبوب ترین هند پمپ های دستی در صنعت تبدیل کرده است. هند پمپ هیدرولیک Fluke 700HTP-2 و هند پمپ پنوماتیکی Fluke 700PTP-1 و Fluke 700LTP-1  ، از نمونه های خوب هند پمپ های شرکت فلوک هستند که فلوک این محصولات را به صورت کیت هایی با لوازم جانبی( مثل : Fluke 700HTPK2و Fluke 700PTPK2) شامل پمپ دستی، شیلنگ و آداپتور با کیفیت و کیف محافظ نیز ارائه می دهد.

هند پمپ های شرکت یوروترون نیز بسیار با کیفیت هستند و از دقت بالایی در میان دیگر تجهیزات برخوردار می باشند. هند پمپ یوروترون، از بخش های مختلف تشکیل شده است که هر یک از قسمت های آن نیز کیفیت بالایی دارد. اگر قطعات هند پمپ یوروترون با مشکلی مواجه شوند، به راحتی می توانید آن را تعویض کنید. PGS40 PGS700, PGS60, ،از پمپ های دستی پر کاربرد و شناخته شده در صنعت و از شرکت یوروترون می باشند.

به جز پمپ های دستی، با ابزار دیگری مثل ددویت تستر (dead weight tester) نیز می توان فشار استاندارد تولید کرد. در بعضی از انواع این ابزارها، نیازی به وجود دستگاهی دیگر مثل گیج فشار برای خواندن فشار نیست و خود آن ها قادر به خواندن فشار تولیدی می باشند (گیج های فشار ابزاری هستند برای خواندن فشار سیالات، مثل: مایعات و گازها). ددویت تستر (DWT) ، روشی استاندارد برای کالیبراسیون فشار است که از سیلندر پیستونی استفاده کرده که بار روی آن قرار می گیرد تا تعادل فشار وارد شده در زیر پیستون ایجاد شود. ددویت تستر ها، اغلب برای اندازه گیری و کالیبراسیون فشارهای بالا به کار می روند. این نکته خیلی اهمیت دارد که پمپ دستی و گیج فشار، مطابق با نوع آزمایش ها انتخاب شوند. انتخاب خوب این است که دستگاه تست کننده یا همان دستگاه مرجع ، باید 4 تا 10 برابر دقیق تر از دستگاه زیر تست باشد.